Norimberský proces plným názvem Mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku dle Encyklopedického ilustrovaného slovníku (IES)

 


Mezinárodní soudní orgán ke stíhání a potrestání hlavních válečných zločinců v Evropě z doby II. světové války, založený na základě londýnské dohody ze dne 8. srpna 1945 uzavřené mezi Sověts-kým svazem, USA, Velkou Británií a Francií na základě Moskevské deklarace ze dne 30. října 1943. Proces se konal v Norimberku v době od 20. listopadu 1945 do 1. října 1946. Jako soudci a žalobci působili pracovníci vojenské justice uvedených velmocí. Zásady, kterými se řídili, byly schváleny jednomyslnnou rezolucí Valného shromáždění OSN (a staly se součástí meziná-rodního práva). Úkolem tribunálu bylo soudit a potrestat zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Předmětem řízení byla také nacistická agrese a oku-pace Československa. Vycházelo se ze zásady trestnosti za zločiny proti míru a proti lidskosti a individuální odpověd-nosti za jejich páchání. Souzeno bylo 22 válečných zločinců, členů vlády, vrchního velení němec-ké nacistické armády, z nichž 12 bylo odsouzeno k smrti (Göring, který spáchal sebevraždu před popravou, Ribbentrop, Keitel, Kaltenbrunner, Rosenberg, Frank, Frick, Streicher, Jodl, Seyss-In-quart a v nepřítomnosti Bormann, který nebyl dopaden), k trestu odnětí svobody byli odsouzeni Hess, Funk, Raeder, Schirach, Speer, Neurath a Dönitz. Jako zločinecké organizace byly odsouze-ny SS, gestapo, SD a vedoucí štáb NSDAP. Přes protest člena tribunálu za SSSR byli osvobozeni Schacht, Fritzche, Papen a jako organizace nacistická vláda a generální štáb.

Norimberský proces

dle české wikipedie viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Norimbersk%C3%B

D_proces


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Stať V. I. Lenina „Karel Marx (Stručný životopis a výklad marxismu)“ dle Svazku I Vybraných spisů V. I. Lenina v pěti svazcích, nakladatelství Svoboda 1972 strana 693

Burgfriedenspolitik (dosl. Hrad mírové politiky)

Svěrdlovova poslední služební cesta 16. března 1919