Noviny Dělnická vlajka («Рабочее знамя»)
Typ: noviny
Vydavatel: RSDDS (bolševiků)
Redaktoři: S. Ja. Cejtlin, I. I. Skvortsov- Stěpanov, D. I. Kurskij, V. M. Šuljatikov
Založeno: 1908
Ukončení: 1908
Politická příslušnost: bolševici
Jazyk: ruský
Sídlo: Moskva
Náklad: do 12 000 kopií.
Rabočeje Znamja» jsou noviny, nelegální orgán Mos-kevského výboru RSDDS (bolševiků). Byly vydávány od března do prosince v roce 1908. Během jejich existence vyšlo 7 čísel 1.
Vydání novin «Rabočeje Znamja» [«Dělnická vlajka»]
★ První číslo novin vyšlo jako orgán Oblastního úřadu střed-ní průmyslové oblasti, redigoval Solomon Jakovlevič Cejtlin (1876-1913).
★ Čísla 2-5 vyšla jako orgán MK (tj. Moskevského výboru) a moskevských okresních výborů RSDDS, přičemž ji redakčně vedl Ivan Skvorcov-Stěpanov.
★ Čísla 6-7, editovali ruský literární kritik, překladatel z italš-tiny, španělštiny a angličtiny, historik filosofie a novinář V. M. Šuljatikov (1872-1912) a první sovětský generální prokurátor, lidový komisař spravedlnosti RSFSR a prokurátor RSFSR D. I. Kurskij (1874-1932), jeden ze zakladatelů sovětského soudnic-tví založeného na „revoluční nutnosti“.
V redakci dále pracovali C. S. Zelikson-Bobrovská a ru-ský stranický a státní činitel polského původu P. G. Smidovič (1874-1935).
Vydávání novin začínalo na počtu 3.000 výtisků, při-čemž jejichž náklad se rychle zvýšil na 5, na 7, na 10, na 12 tisíc. Tiskárna nemohla vytisknout Více nebyla tiskárna s to publikovat. A všechny tyto kopie, s výjimkou 2-3 stovek, byly rozšířeny po Moskvě i po celém Rusku. Třeba zdůraznit skutečnost, že právě prostřednictvím novin Dělnická vlajka začaly města Charkov, Jekatěrinoslav, Baku a Ural navazovat organizační kontakty s Moskvou. A periodikum Dělnická vlajka bylo šířeno dokonce i v Krasnojarsku, Chabarovsku a Charbinu.
Stanovy časopisu
Organizační stanovy časopisu Dělnická vlajka
1. Redakční rada se skládá ze čtyř zástupců: Moskevského výboru, Moskevského okresního vý-boru, Oblastního úřadu a literární skupiny, kteří do svého středu kooptují pátého člena.
2. Redakční rada orgán vede, sleduje teoretickou konzistenci a soulad jeho směřování s obecnou politickou linií organizací v něm zastoupených.
3. Okresní výbory organizují korespondenční skupiny s cílem systematicky shromažďovat infor-mace o situaci práce a periodicky sestavovat letáky hospodářského ekonomického charakteru.
4. Z nich redakční rada novin za pomoci okresních výborů vybírá nejzkušenější a nejvyspělejší členy a tvoří z nich dozorčí komisi.
5. Dozorčí komise na základě údajů, jež má k dispozici, shromážděných od korespondentských skupin a jiných stranických organizací, stanoví okruh otázek, které v současné době znepokojují pracující masy.
6. Dozorčí komise na základě údajů, které má k dispozici, shromážděných od korespondents-kých skupin a jiných stranických organizací, stanoví okruh otázek, které v současné době znepo-kojují pracující masy.
7. Na základě získaných údajů sestavuje kroniku,
8. Zkoumá již publikovaná témata a, pokud je to možné, staví se za to, aby byla ta, která se mají objevit, dostupná,
9. Redakční komise komunikuje s dozorčí komisí prostřednictvím svého delegáta.
☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★☭★
1 Vyd. E. M. Žukova. «РАБОЧЕЕ ЗНАМЯ» [Dělnická vlajka] // Sovětská historická encyklopedie. - M.: Sovětská encyklopedie (v ruštině). - 1973-1982. - M.: Sovětská encyklopedie, Vyd. E. M. Žukova. 1973-1982.
Komentáře
Okomentovat