Turok, Josif Dmitrijevič (1900-1937)

J. D. Turok byl sovětský železniční dělník, v roce 1936 - zástupce vedoucího Sverdlovské železnice.
Byl jedním z obžalovaných ve druhém moskevském procesu. Byl zastřelen soudním verdiktem, posmrtně rehabilitován.

Životopis

            J. D. Turok se narodil v roce 1900 ve vesnici Priselje (nyní okres Roslavl ve Smolenské oblasti). V roce 1917 se dobrovolně přihlásil do Rudé                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Scéna moskevských procesů z amerického

                                                                              filmu „Mise do Moskvy“, natočeného

                                                                                        podle knihy velvyslance USA v Sovětském

                                                                            Josepha Davise, jenž se sám

                                                                             procesů osobně zúčastnil.

armády, v roce 1918 vstoupil do bolševické strany. Roku 1920 byl demobilizován. V letech 1920-1936 pracoval v železniční dopravě. V době svého zatčení, v listopadu 1936, zastával Turok funkci náměstka vedoucího Sverdlovské železnice. Žil ve městě Sverdlovsk (nazývalo se tak od roku 1924 do kolapsu SSSR na konci roku 1991), na ulici Čeljuskincev, v domě číslo 1, byt číslo 23.

            Dne 15. listopadu 1936 byl Turok zatčen. Po výsleších podal své svědectví až 58. den vazby. Po seznámení se s výpověďmi Turoka, v nichž se doznal k organizování řady sabotáží a diverzí na železnicích, které vedly k vlakovým haváriím, Stalin napsal rezoluci:

Nenechte je moc mluvit o haváriích. Okřikněte je, nenechte je příliš žvanit.“ Viz Petr Agejevič Košel. [www.pseudology.org/Sysk/KoshelSyskHistory/210.htm Historie vyšetřování v Rusku].

            Mezi zbylými obžalovanými byl Turok shledán vinným z řady zločinů, včetně přípravy svržení vlády v SSSR, a dne 30. ledna 1937 byl odsouzen k nejvyššímu trestu - smrti zastřelením. Rozsudek byl vynesen dne 1. února 1937. Dne 18. června 1963 byl Turok posmrtně rehabilitován rozhodnutím Vojenského kolegia Nejvyššího soudu SSSR.

                                                                                   

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Stať V. I. Lenina „Karel Marx (Stručný životopis a výklad marxismu)“ dle Svazku I Vybraných spisů V. I. Lenina v pěti svazcích, nakladatelství Svoboda 1972 strana 693

Burgfriedenspolitik (dosl. Hrad mírové politiky)

Svěrdlovova poslední služební cesta 16. března 1919